بایگانی ماهانه ‌

گفتگو با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

دوشنبه 27 آگوست 2007

اگر می‌خواستیم سخت‌گیری کنیم می گفتیم سایت‌ها باید مجوز بگیرند

در مراسم تشییع جنازه‌ی استاد دوانی وزیر را دیدم که در حال صحبت با اطرافیان است. فرصت را غنیمت شمرده سئوالاتی از ایشان داشتم که از نظرتان می‌گذرد.

****

● فکر نمی‌کنید که آئین‌نامه‌ی ساماندهی سایت‌های اینترنتی خلاف قانون اساسی است؟ مصداق سانسور نیست؟
◊ مگر فرض بر این است که هیچ نوع حدی برای آزادی وجود ندارد؟

● محدود بودن آزادی را می‌پذیرم. مصادیق و حدود آن هم در قانون مشخص است. دروغ، افترا، تشویش و … اما این که کار شما مبنای قانونی برای تدوین این آئین‌نامه نداشته‌اید، این محل مناقشه است.
◊ عرض من این است که اگر حدی هم وجود داشته باشد و آن هم قانونی باشد، ما هم پای همان قانون ایستاده‌ایم.

● کدام قانون؟
◊ آئین‌نامه. آئین‌نامه‌ی دولت در حکم قانون است.

● آئین‌نامه با قانون متفاوت است. این دو در یک سطح نیستند. ضمن این‌که در قانون اساسی نیز سانسور نفی شده است. آیا ف ی ل ت ر ی ن گ مصداق سانسور نیست؟
◊ نه، فرض ما بر این است که افراد آزادند که هرچه می‌خواهند منتشر کنند، مگر این‌که مخل مبانی اسلام و آزادی‌های دیگران باشد، اهانت به دیگران باشد.

● مخل مبانی خیلی کلی است. به نظرم دولت در مصادیق آن بسیار سخت گیری می‌کند.
◊ اگر می‌خواستیم سخت‌گیری کنیم، می‌گفتیم که هرکس می‌خواهد سایتی راه‌اندازی کند، بیاید و مجوز بگیرد. اما ما این‌کار را نکرده‌ایم. مگر ما این کار را کرده‌ایم؟

● نه، اما خودشما هم قبول دارید که چنین نباید باشد.
◊ خوب دیگر! فرض ما هم بر این است که همه دارند کارشان را درست انجام می‌دهند. اما اگر دروغ‌پراکنی کردند و کسی گفت که این‌ها دروغ گفته‌اند خوب طبیعی است که باید پاسخ‌گو باشند.

● پاسخ‌گویی در برابر شکایات دیگران را می‌پذیرم. ما قوانینی در این باره داریم که کافی است. مصادیق را هم بیان کرده است. مصادیق سلب آزادی دیگران احصا شده است.
◊ این کارها (ف ی ل ت ر ی ن گ) زیر نظر کمیته‌ای انجام می‌شود که وزارت دادگستری هم عضو آن است….

این‌جا بود که یکی از خبرنگاران آمد و وزیر را دست من نجات داد و الا…


ساماندهی و سازماندهی دو رویداد مهم عرصه‌ی سایبر در سال ۸۵ بود

یکشنبه 12 آگوست 2007

محمد صالح مفتاح، در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس نگاهی به وبلاگ‌های خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار داشت: «مهم‌ترین اتفاق در حوزه‌ی سایبر، آئین‌نامه‌ی ساماندهی سایت‌ها و وبلاگ‌های اینترنتی بوده است. هرچند به نظر می‌رسد این امر خلاف اصول قانون اساسی بوده و دولت حق وضع چنین آئین‌نامه‌ای را نداشته است، اما آثار تصویب آن بر جامعه‌ی سایبری کاملاً مشهود بوده و در آینده روشن‌تر نیز خواهد شد.»

وی افزود: «از سوی دیگر رخداد دیگری که در این فضا رخ داده است، تشکیل هرچه بیشتر مجامع و تشکل‌های حقیقی از وبلاگ‌نویسان بوده که خارج از فضای مجازی نیز آن‌ها را به تحرک و عکس‌العمل کشانده است.»

مفتاح گفت: «وبلاگ‌نویسی رئیس جمهور نیز بسیار مهم بوده است و نمی‌توان از آن چشم‌پوشید. این‌که بالاترین مقام اجرایی کشور به نگارش یادداشت‌هایش در اینترنت روی آورده، اهمیت و توجه همگانی را به وبلاگ‌نویسی نشان می‌دهد.»

وی افزود: «هرچند دکتر احمدی‌نژاد به وبلاگ به عنوان یک رسانه‌ی شخصی نگاه نکرده، اما در هرحال فضای وبلاگ‌نویسی به حدی قوی بوده است که او را به این کار واداشته است. در حالی که در سال‌های گذشته نوعی نگاه منفی به وبلاگ‌نویسی وجود داشته که در حال تعدیل است.»

این وبلاگ‌نویس گفت: «سال ۸۵ از نظر سیاسی سال آرامی بود. هرچند که دو انتخابات با یکدیگر تلاقی داشت و قاعدتاً می‌بایست که شور سیاسی بیش‌تر شود که چنین نشد. این در حالی است که فرهنگ مهم‌ترین دغدغه‌ی اهالی وبلاگستان در این سال بوده است.»

به گفته وی، امسال نیز همچون سال‌های پیش، رشد وبلاگ‌ها ادامه داشته است. رشد کیفی وبلاگ‌ها نیز بیش از سال‌های گذشته بوده است. بسیاری از کسانی که در فضای حقیقی فعال و شناخته‌شده بوده‌اند، به فعالیت در فضای مجازی نیز پرداخته‌اند و وبلاگ را به عنوان یک رسانه‌ی مؤثر پذیرفته‌اند.

وی افزود: «بسیاری از وبلاگ ها در سال گذشته منظم‌تر و سبک و سیاق‌شان روشن‌تر و قلم‌شان نیز بهتر از گذشته شده است که به طور قطع این یک گام مهم در رشد کیفی وبلاگ‌نویسی بوده و خواهد بود.»

این بلاگر در خصوص جشنواره ها و نشست های برگزار شده در حوزه‌ی وبلاگ‌ها گفت: «متأسفانه رشد کمی این گونه جشنواره‌ها، نتوانست به رشد کیفی آن‌ها بیانجامد. مثلاً چهار جشنواره در سال گذشته به نام پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله) برگزار شد. اما این جشنواره‌ها به دلایل متعدد نتوانسته‌اند بر فضای کلی وبلاگ‌ها مؤثر واقع شوند و صرفاً به ایجاد وبلاگ‌هایی موقت در این‌باره منجر شده که منابع اینترنتی یا غیر آن را در یک وبلاگ جمع کرده‌اند و این وبلاگ‌ها بعد از پایان جشنواره عموماً تعطیل می‌شوند.»

به عقیده وی برخورد این گونه جشنواره‌ها از بالا و با نگاهی رسمی انجام می‌شود. نشست‌ها و جمع‌های وبلاگ‌نویسان نیز از آن رو که محدود به افرادی خاص می‌شود نمی‌تواند چندان مؤثر باشند؛ هرچند در کوتاه‌مدت می‌تواند به تبادل نظر و ایده و نیز ایجاد دغدغه برای نوشتن منظم‌تر و نیز مداوم‌تر منجر شود.

مفتاح اظهار داشت: «در سالی که گذشت رقابت میان سرویس‌دهندگان وبلاگ‌ ها رشد بسیاری داشت و فعالیت گروه‌های حامی آن‌ها و نیز برگزاری جلسات و جشن‌ها و مراسمات با محوریت آنان رشد یافته است. به حدی این رقابت شدت یافته است که برای حمایت از سایر حرکت‌ها و جریانات و مراسم‌های وبلاگی با یکدیگر رقابت داشته‌اند. اما یکی از نکاتی که میان آن‌ها مشهود بوده است، تجاری شدن فضای رقابت میان آن‌هاست که نمی‌توان آن را بی‌تأثیر در تحولات آینده‌ی وبلاگ‌نویسی دانست.»

منبع: خبرگزاری ایسنا