تغییرات بنیادین در زندان‌ها پس از انقلاب اسلامی

چهارشنبه 12 سپتامبر 2007

سخنگوی قوه قضائیه: زندان‌ها پس از انقلاب اسلامی تغییراتی عمیق و زیربنایی داشته‌اند

دکترعلیرضا جمشیدی، سخنگوی قوه قضائیه، روز گذشته پس از بازدید خبرنگاران داخلی و خارجی از زندان اوین، در نشستی خبری با عرض تسلیت به مناسبت رحلت آیت‌الله مروی، ریاست دادگاه عالی قضات کشور و با ابراز امیدواری از آنکه این جلسه بتواند در زمینه انعکاس وضعیت زندان‌های کشور موثر باشد، اظهار کرد: ما در هفته گذشته، لایحه آئین دادرسی دیوان عالی عدالت اداری را به مجلس فرستادیم و این اولین باری است که این لایحه به این شکل تنظیم شده و شیوه رسیدگی آن به شکل منظمی در آمده است.

وی در ادامه گفت: این رسیدگی در دیوان عالی عدالت اداری به شکلی تخصصی در ٩۶ ماده دنبال شده و در صدد ایجاد انسجام و در دسترس‌بودن دیوان در سراسر کشور است.

جمشیدی ادامه داد: با توجه به آنکه این لایحه ظرف مدت ۶ ماه تلاش پیاپی جهت رفع معضلات در قوه قضائیه تدوین شده، امید است مجلس نیز با سرعت بیشتری به بررسی و تصویب آن بپردازد.

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه به لایحه حمایت از خانواده اشاره کرد و یادآور شد: این لایحه بسیار مهمی بود که تغییرات اجمالی در آن توسط دولت انجام شد و نکاتی چون افزایش اختیار همسر در خصوص ازدواج مجدد مرد را در بر گرفته است.

جمشیدی خبر داد: آیت‌الله هاشمی شاهرودی و حجت‌الاسلام کروبی، با موضوع برگزاری سالم انتخابات مجلس شورای اسلامی و وظایف قوه قضاییه با هم دیدار می‌کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود روبه‌رو گفت: در هیچ جای دنیا بازدید از زندان‌ها به سهولت صورت نمی‌گیرد، اما زندان‌های ما پس از انقلاب شاهد تغییرات عمیق و زیربنایی بوده و رشد قابل توجهی داشته است.

جمشیدی در تکمیل سخنان خود گفت: زندان اوین در زمان شاه به معضلی تبدیل شده بود و در سه دهه گذشته در آن شکنجه‌های قرون وسطایی صورت می‌گرفت و امروز قریب به ۵٠ بخشنامه جامع و همه‌جانبه از سوی ریاست قوه قضائیه صادر شده و سبب گردیده زندان‌های ما فراتر از چیزی که در دنیا با عنوان حقوق زندان‌ها مطرح است، با زندانیان برخورد کند.

سخنگوی قوه قضاییه به تحولات زندان‌ها طی سال‌های اخیر اشاره نمود و تصریح کرد: برچیدن سلول انفرادی از زندان‌ها، رعایت دستورالعمل حقوق شهروندی زندان‌ها، تشکیل واحدهای صلح حین اجرای احکام، حذف لباس زندانی، توسعه وضعیت بهداشتی درمانی و اشتغال زندانیان از جمله اقداماتی است که در این مدت در زندان‌ها صورت گرفته است.

جمشیدی با توجه به ملاقات خبرنگاران با کیان تاجبخش در زندان اوین بخش دیگری از سخنان خود را به این پرونده اختصاص داد و گفت: کیان تاجبخش طی روزهای آینده با تبدیل قرار بازداشت به قرار وثیقه از زندان آزاد خواهد شد.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در هیچ جای دنیا بازدید از زندان‌ها به سهولت صورت نمی‌گیرد اما زندان‌های ما پس از انقلاب شاهد تغییرات عمیق و زیربنایی بوده و رشد قابل توجهی داشته است.

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه از دیدار آیت‌الله هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضاییه و حجت‌الاسلام والمسلمین کروبی، دبیر کل حزب اعتماد ملی خبر داد و موضوع این دیدار را برگزاری سالم انتخابات مجلس شورای اسلامی و وظایف قوه قضاییه دانست و عنوان کرد: کارها و برنامه‌های دیگری نیز در این راستا در قوه قضاییه انجام شده است.

وی در پایان در پاسخ به خبرنگارانی که جویای دلیل اتهام ایران به پرداخت دو میلیون دلار خسارت در هفته گذشته در دادگاه‌های امریکا شدند، گفت: ایران این اتهام را غیر حقوقی دانسته و این اتفاقات نیز به دلیل مسائل سیاسی و خارج از مدار حقوقی اتفاق افتاده و غیر قانونی است.


دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*