قانون مطبوعات نیازمند بازنگری است

یکشنبه 11 نوامبر 2007


عضو حقوق‌دانان‌ شورای نگهبان:
قانون مطبوعات نیازمند بازنگری است

عضو حقوقدانان‌ شورای نگهبان گفت: قانون مطبوعات نیازمند بازنگری، اصلاح و تکمیل در چارچوب لایحه جامع رسانه‌ها‌ست.

دکتر محسن اسماعیلی درباره لایحه‌ای که به موجب آن به جرایم خبرگزاری‌های نیز زیر نظر هیئت منصفه رسیدگی می‌شود، گفت: اینکه خبرگزاری‌های غیردولتی قانونمند شوند و از قانون خاصی تبعیت کنند یک ضرورت است و امیدواریم عدم تصویب فوریتش به معنای این نباشد که این قانون از دستور کار حداقل مجلس هفتم حذف شود و در مدت باقی مانده از مجلس هفتم حتماً در این زمینه مصوبه خوبی داشته باشیم.

وی اظهار داشت: در این زمینه باید به چند نکته توجه کرد، یکی این‌که به نظر می‌رسد آئین‌نامه‌ای که برای خبرگزاری‌ها نوشته شده و به تصویب هیئت دولت سابق رسیده خارج از حدود اختیارات هیئت دولت بوده است و به دلیل ماهیت قانونگذاری که دارد حتماً باید در مجلس تصویب شود. البته اصل اقدام دولت قابل قبول و تحسین برانگیز بوده که به فکر حل این مشکل و پرکردن خلاء قانونی خبرگزاری‌ها افتاده است.
عضو حقوق‌دانان شورای نگهبان ادامه داد: اما باید به این نکته هم توجه کرد که خبرگزاری‌ها به دلیل ماهیت کارشان با مطبوعات تفاوت‌هایی نیز دارند؛ البته نه در زمینه جرایم. با این موضوع که هیئت منصفه در رسیدگی به جرایم خبرگزاری‌ها شرکت داشته باشند صد درصد موافقم و فکر می‌کنم که کار بسیار خوبی است ولی ماهیت کار خبرگزاری‌ها در نحوه فعالیت و انتشار اخبار با مطبوعات فرق می‌کند و باید در بعضی از موارد بازنگری لازم در قانون مطبوعات صورت گیرد. بنابراین به صرف اینکه یک تبصره‌ای را به قانون اضافه کنیم و خبرگزاری‌ها را مشمول قانون مطبوعات قلمداد کنیم همه مشکلات خبرگزاری‌ها حل نمی‌شود و حتماً باید به این نکته نیز توجه کرد.

وی تصریح کرد: نکته سوم این که، ما نیاز داریم که نه تنها برای مطبوعات و خبرگزاری‌ها بلکه برای همه رسانه‌های کشور یک قانون واحد داشته باشیم.

اسماعیلی اضافه کرد: بیش از ۱۰ سال است که در نشریات گوناگون و در مصاحبه‌ها تأکید کرده ام که به یک نظام جامع حقوق رسانه‌ها نیازمندیم، خوشبختانه این تکلیف در برنامه جامع توسعه به عهده دولت گذاشته شده و دولت موظف است که لایحه جامع رسانه‌ها را تهیه و تقدیم مجلس کند.

رئیس دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق تأکید کرد: پیشنهاد می‌کنم که دولت و به طور مشخص وزارت ارشاد‌ در تهیه لایحه جامع رسانه‌ها سرعت بیشتری داشته باشند و مشکل حقوقی همه رسانه‌ها را یک جا حل کنند. به این معنا که تصویب یک تبصره برای خبرگزاری‌ها همه مشکلات ما را حل نمی‌کند و نباید تهیه آن لایحه جامع را به تأخیر بیندازیم.

وی در پایان، بازنگری در قانون مطبوعات را بعد از ۲۲ سال پرفراز و نشیب ضروری دانست و گفت: چون قانون مطبوعات فعلی در اسفند ۶۴ تصویب شده و در ۲۲ سال گذشته تحولات زیادی را در عرصه مطبوعات داشته‌ایم، طبیعتاً این قانون هم مثل هر قانون دیگری نیازمند بازنگری، اصلاح و تکمیل است، منتهی آن چه که مهم است این است که این مطالعه و بازنگری حتماً در چارچوب لایحه جامع رسانه‌ها باشد تا بتوانیم همه مشکلات حقوقی رسانه‌های کشور را در یک اقدام هماهنگ حل کنیم.


۲ دیدگاه

  1. سمانه:

    منم جناب آقای مفتاح رو لینک فرمودم
    باشد که ایشان هم عنایتی بفرمایند و ما را ……………………..

  2. shiva:

    موقعیت سنجی یکی از راه های موفقیت افراد بزرگ است همچو انیشتن
    گارو فالو و…

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*