داستان گذر از فتنه و تکذیبیه‌ای که منتشر نشد

سه‌شنبه 16 نوامبر 2010
گذر از فتنه

گذر از فتنه

احتمالاً شما هم چیزهایی درباره ویژه نامه «گذر از فتنه» شنیده باشید که به عنوان ضمیمه روزنامه همشهری در سیصد و پنجاه هزار نسخه چاپ و منتشر شد. علیرغم اینکه بنده در آن نشریه کار چندانی انجام نداده بودم، نام بنده هم در ابتدای این نشریه بود و البته افتخاری بود که نام بنده در کنار نام بزرگوارانی که علیه فتنه می نوشتند، قرار گیرد.

اما داستان به گونه ای دیگر پیش رفت و خبر آمد که آقای قالیباف خود را از مسئولیت آن ویژه نامه مبرا دانسته و انتشار آن را مربوط به دوران سفر خود به خارج از کشور دانشته است. برای من سنگین بود که چنین رفتاری انجام شود و این را به حساب بی بصیرتی آقای قالیباف گذاشته بودم. اما چند روز پیش آقای رفیعی، مدیر مسئول سایت فردا نیوز در گوگل باز نوشت که: دوستان درباره اون تکذیبیه واقعا کم کاری از من بوده؛ یه متنی قرار بود من تو وبلاگم بزنم درباره اون ماجرای تکذیب که خورد به یه مسافرتی و … و نشد؛ دلیل عدم واکنش رسمی هم عدم تمایل به کش دادن این ماجرا بود. آن متن جهت استحضار در ذیل می آید:…» و آن تکذیبیه به شرح زیر است:

* * *

چند وقت پیش روزنامه شرق در صفحه ۱۹ خود در لید مصاحبه با خانم ابتکار خبر کذبی را منتشر کرده بود که به فاصله یک هفته دستمایه حمله دوباره و چندباره رسانه‌های دولتی نسبت به دکتر قالیباف شد.

ماجرای جنجالی از این قرار بود که خبرنگار شرق مدعی شده بود که شهردار تهران در پاسخ به انتقادات همکاران اصلاح‌طلب خود در شورای شهر درخصوص ویژه‌نامه گذر از فتنه روزنامه همشهری گفته است که این ویژه‌نامه «بدون اطلاع» وی و در سفر یک‌هفته‌ای وی به خارج از کشور تهیه و منتشر گردیده است.

سایت شبکه ایران نیز، که با هزینه بیت‌المال و زیر نظر خبرگزاری جمهوری اسلامی اداره می‌شود، با ذوق‌زدگی فراوان و حتما بر مبنای اهداف عالیه نظام اسلامی(که خبرگزاری جمهوری اسلامی باید به دنبال آن باشد) این خبر را از رونامه اصلاح‌طلب شرق نقل کرده و حتی برای پیگیری این موضوع به سراغ نماینده اصلاح‌طلب شورا یعنی آقای دکتر نجفی نیز رفته و نقل قول همکار مطبوعاتی خود را که تا دیروز از رسانه‌های فتنه! بودند، دوقبضه کرده است.
به عنوان فردی که در جریان انتشار این ویژه‌نامه همکاری داشته و از اطلاع و علاقه دکتر قالیباف به این ویژه‌نامه مطلعم، تنها سه سوال از دوستان مطبوعاتی خود در روزنامه شرق و سایت‌های دولتی که این خبر دروغ را منتشر کرده‌اند دارم:

۱- چطور ممکن است فردی که بلندترین مصاحبه این ویژه‌نامه (۷ صفحه) متعلق به اوست، از انتشار چنین ویژه‌نامه‌ای بی‌اطلاع باشد؟

۲- دوستان مطبوعاتی ما تا چه میزان با مراحل تولید و انتشار چنین ویژه‌نامه‌ای در این سطح از کیفیت و حجم آگاه هستند؟ آیا حقیقتا فکر می‌کنند که یک ویژه‌نامه دویست صفحه‌ای با تیراژ ۳۵۰ هزار نسخه و حاوی صدها مقاله و یادداشت و مصاحبه با شخصیت‌های برجسته سیاسی کشور یک‌هفته‌ای تولید و منتشر می‌شود؟

۳- همه این مسائل به کنار، به فرض محال که عدم اطلاع شهردار تهران از انتشار چنین ویژه‌نامه ای را ثابت کردید. محتوای محکم و قاطع مصاحبه دکتر را چه می‌کنید؟ شاید در دوستان اصلاح‌طلب رسانه‌های دولتی فردی هم پیدا بشود تا اساس مصاحبه شهردار با ویژه‌نامه را نیز انکار کند!

و درپایان یک سوال از مخاطبان و آگاهان سیاسی: پیوند اصولگرایان تندرو دولتی و اصلاح‌طلبان برای تخریب یک چهره کارآمد سیاسی، آن هم به فاصله یک سال از اوج درگیری‌ها و مجادلات سیاسی این دو طیف، چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟

* * * *
پی‌نوشت یک. این مطلب را نگذارید به حساب اینکه قالیبافی بوده یا هستم. این را بگذارید به حساب این که درباره حق مکتسبه ام در آن نشریه دارم. نام من هم در همان نشریه درج شده بود.

پی‌نوشت دو. شماره اخیر همشهری پایداری با موضوع آرایش رسانه ای و جنگ نرم منتشر شده است. مطلبی هم از اینجانب درباره رسانه های مجازی در آن نشریه چاپ شده است. ان شاء الله نسخه الکترونیکی نشریه را به زودی بر روی اینترنت منتشر خواهند کرد. (البته بنا به گفته سردبیر ویژه نامه)


۹ دیدگاه

 1. دانشطلب:

  پس راست می گفتن که قالیبافی هستی :دی

 2. سارا:

  سلام قالیباف یکیه مثل مطهری خیلی نباید خودمونو درگیرش کنیم

 3. مجدالدین:

  آن ویژه نامه شگفت زده ام کرد. همین از اینکه همشهری چاپش کرده بود و هم غنای بالایش که هنوز چون آن ویژه نامه ندیده ام.

  خدا قوت به هر کسی که باخبر یا بی خبر باعث و بانی چاپ آن شد

 4. علی الف:

  سلام،
  ماجرای یکسال فرصت آقای ضرغامی گذشت و آیا اتفاقی افتاده است؟ مشکل کجاست؟
  شما را دعوت کرده‌ام به نوشتن مطلبی رد این باره. منت می‌گذارید اجابت کنید
  http://www.eilia13.ir/tarlog/archives/1493

 5. sajjad:

  بسم الله
  اخوی دعوتت کرده ام که از تفکر بسیجی و بسیجی در این روزگار بنویسی

 6. محمد:

  چرا دیگه یک چنین کاری از همشهری دیده نشد و همشهری دوباره به سمت سبزا غلطید؟

 7. -:

  ۱-خواصی که سکوت کردند و کم بصیرت بودند.به نظر شما چه کسانی بودند؟
  ۲-گذر از فتنه را دیدیم اما ویژه نامه نوروزی همشهری را هم دیدیم!!
  ۳-نفاق بد دردیه!

 8. یک ایرانی:

  می دونم نظری که میدم ربطی به این مطلب نداره اما…..

  خاتمی بزرگترین اشتباه ممکن را کرد و آن این بود که اجازه فکر کردن را به کسانی داد که واژه تفکر برایشان بسیار ناآشنا و سنگین بود.

  حق با شماست، خاتمی خیانت کرد چون به جای اینکه مهر به دهان مردم بزند و سایت ها را فیلتر کند به مردم آزادی داد ….. و خود را صاحب و آقای مدم نمی دانست.

  آری امروز در تمام دنیا شناخته شده ایم و جهان از بردم نام ایران به خود می لرزد، چون پس از القاعده ما را به عنوان تروریسم بین المللی میشناسند.

  و باید دست دوستانی در این چند سال قبول زحمت کردهاند را بوسید….

  یا حق

 9. میرحسین راحت بخواب؛ مشایی هست! | آذرباد:

  […] (حال آنکه شهردار عمه ندارد) یا به دروغ گفته بودند که شهردار از انتشار ویژه نامه‌ی روزنامه همشهری علیه فتنه …(حال آنکه طولانی‌ترین مصاحبه علیه فتنه در همان ویژه […]

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*