این نهضت پرتوى است از نهضت عاشورا

چهارشنبه 15 دسامبر 2010

امام خمینیسید الشهداء اسلام را زنده نگه داشته است

اسلام را تا حالایى که شما مى‏بینید، اینجا ما نشسته ایم، سیدالشهدا زنده نگه داشته است سیدالشهدا- سلام اللَّه علیه- تمام چیز خودشان را، همه جوانان خودش را، همه مال و مَنال، هرچه بود، هرچه داشت- مال و مَنال که نداشت- هرچه داشت، جوان داشت، اصحاب داشت، در راه خدا داد و براى تقویت اسلام و مخالفت با ظلم قیام کرد. [در] مخالف با امپراتورى آن روز، که از امپراتوریهاى اینجا زیادتر بود، قیام کرد در مقابل او با یک عده قلیل. و با این عده قلیل در عین حالى که شهید شد، غلبه کرد. غلبه کرد بر این دستگاه ظلم و شکست داد آنها را. ما که دنباله او هستیم و مجالس عزا از آن وقت، به امر حضرت صادق سلام اللَّه علیه- و به سفارش ائمه هدى‏- علیهم السلام- ما بپا مى‏کنیم این مجالس عزا را، ما همان مسئله را داریم مى‏گوییم؛ مقابل ظلم است، مقابل ظلم ستمکاران. ما زنده نگه داشتیم، خطباى ما زنده نگه داشتند، قضیه کربلا را؛ و زنده نگه داشتند قضیه مقابله یک دسته کوچک اما با ایمان بزرگ را در مقابل یک رژیم طاغوتى بزرگ. گریه کردن بر شهید؛ نگه داشتن زنده نگه داشتن نهضت است اینکه در روایت هست که کسى که گریه بکند یا بگریاند، یا به صورت گریه دار خودش را بکند، این جزایش بهشت است. این براى این است که حتى آنى که با صورت گریه دار خودش را، صورتش را مى‏کند یک حال حزن به خودش مى‏دهد و صورت گریه دار به خودش مى‏دهد، این نهضت را دارد حفظ مى‏کند؛ این نهضت امام حسین- سلام اللَّه علیه- را حفظ مى‏کند. ملت ما را این مجالس حفظ کرده ..

افشاگرى ظالم در مجالس سیدالشهداء

بیخود نبود که رضاخان- مأمورین ساواک رضاخان- تمام مجالس عزا را قَدَغَن کردند. این همین طورى نبود. رضاخان همچو نبود که از اصل مخالف با این مسائل بشود، رضاخان مأمور بود، مأمور بود [براى‏] آنهایى که کارشناس بودند؛ آنهایى که ملتفت بودند مسائل را. دشمنهاى ما، که مطالعه کرده بودند در حال ملتها و مطالعه کرده بودند در حال ملت شیعه، مى‏دیدند آنها که تا این مجالس هست و تا این نوحه سراییهاىِ بر مظلوم هست و تا آن افشاگرى ظالم هست، نمى‏توانند برسند به مقاصد خودشان. زمان رضاخان قدغن کردند، به طورى که تمام مجالس در ایران قدغن شد، کارهاى خودشان را انجام دادند. دست اهل منبر را، دست علما را بستند و نگذاشتند که اینها تبلیغات خودشان را بکنند؛ و آنها تبلیغات را از آن طرف شروع کردند، و ما را به عقب راندند و تمام مخازن ما را به چپاول بردند. در زمان محمدرضا هم به همین معنا، منتها با فرم دیگر، به فرم دیگر، نه با آنطور سرنیزه، به یک جور دیگر، این طایفه را مى‏خواستند کنار بگذارند. حالا هم همانها [هستند] منتها جوانهاى ما را بازى مى‏دهند. همان مسئله است. همان مسئله زمان رضاخان است که مجالس را او قدغن کرد. حالا یک دسته‏اى آمده‏اند مى گویند که نه، دیگر روضه نخوانید! نمى‏فهمند اینها که روضه یعنى چه. اینها ماهیت این عزادارى را نمى‏دانند چیست. نمى‏دانند که این نهضت امام حسین آمده تا اینجا، تا این نهضت را درست کرده ..

این نهضت پرتوى است از نهضت عاشورا

این تابع، این یک شعاعى است از آن نهضت. نمى‏دانند که گریه کردن بر عزاى امام حسین، زنده نگه داشتن نهضت، و زنده نگه داشتن همین معنا [ست‏] که یک جمعیت کمى در مقابل یک امپراتورى بزرگ ایستاد. دستور است. آن دستور عمل امام حسین، سلام اللَّه علیه. دستور است براى همه: کُلُّ یَوْمٍ عَاشُورَا؛ وَ کُلُّ أَرْضٍ کَرْبَلاء (۱) دستور است به اینکه هر روز و در هر جا باید همان نهضت را ادامه بدهید، همان برنامه را ..

درس عاشورا

امام حسین با عده کم همه چیزش را فداى اسلام کرد؛ مقابل یک امپراتورى بزرگ ایستاد و «نه» گفت؛ هر روز باید در هر جا این «نه» محفوظ بماند. و این مجالسى که هست مجالسى است که دنبال همین است که این «نه» را محفوظ بدارد. بچه‏ها و جوانهاى ما خیال نکنند که مسئله، مسئله «ملتِ گریه» است! این را دیگران القا کردند به شماها که بگویید «ملتِ گریه»! آنها از همین گریه‏ها مى‏ترسند، براى اینکه گریه‏اى است که گریه بر مظلوم است؛ فریاد مقابل ظالم است. دسته هایى که بیرون مى‏آیند، مقابل ظالم هستند؛. قیام کرده‏اند. اینها را باید حفظ کنید. اینها شعائر مذهبى ماست که باید حفظ بشود. اینها یک شعائر سیاسى است که باید حفظ بشود. بازیتان ندهند این قلمفرساها! بازیتان ندهند این اشخاصى که با اسماء مختلفه و با مرامهاى انحرافى مى‏خواهند همه چیز را از دستتان بگیرند. و اینها مى‏بینند که این مجالس، مجالس روضه، ذکر مصایب مظلوم و ذکر جنایات ظالم، در هر عصرى [مظلومان را] مقابل ظالم قرار مى‏دهد. اینها ملتفت نیستند که اینها خدمت دارند مى‏کنند به این کشور؛ خدمت دارند مى‏کنند به اسلام ..

توجه جوانها به فریبکارى خیانتکاران

توجه ندارند جوانهاى ما! بازى این بزرگها را نخورید. اینها خیانتکاراند! اینهایى که تزریق مى‏کنند به شما «ملت گریه»، «ملت گریه»، اینها خیانت مى‏کنند. بزرگهایشان و اربابهایشان از این گریه‏ها مى‏ترسند؛ دلیلش این است که رضاخان آمد همه اینها را برد از بین، و مأمور بود. دلیلش این است که رضاخان آخرش که رفت، انگلستان در رادیوى دهلى اعلام کرد که ما این را آوردیم، حالا هم بردیم! درست هم مى‏گفتند. آورده بودند براى سرکوب کردن اسلام، و یکى از راههایش همین بود که این مجالس را از دست شما بگیرند. جوانهاى ما خیال نکنند که دارند یک خدمتى مى‏کنند مى‏روند توى مجلس اگر صحبت عزا بشود، مى‏گویند نه، این را نگو، غلط است این حرف، باید این را بگوید، باید این ظلمها را بگوید، تا مردم بفهمند که چه گذشته آن وقت؛ و باید هر روز این کار بشود. این جنبه سیاسى دارد؛ جنبه اجتماعى دارد ..

منبع: تریبون مستضعفین
نقل از : صحیفه امام، ج‏۱۰، صص ۳۰۶-۳۱۸ و ج ۱۵، ص۳۰


۱۲ دیدگاه

 1. شیرین:

  افشای چهره پنهان روزنامه های اصلاح طلب(فعلا دوران انقلاب توضیح داده می شود و به روزنامه های زنجیره ای هم می رسد) در برنامه راز آرماگدون ۴، روزهای زوج ۱۲:۴۵/۱۹:۴۵/۲۳:۴۵ و روزهای فرد تکرار در همان ساعات از شبکه ۶…لطفا اطلاع رسانی کنید.

 2. پیام فضلی:

  # این حسین قدیانی ها را هم فیلتر کنید!
  (بازتاب فیلترینگ قطعه۲۶ در میان وبلاگ نویسان)
  # http://www.sms88sms.persianblog.ir
  (جنبش پیامکی)

 3. مقداد داداشی:

  باسلام
  به روزم با «حسین قدیانی دروغ می گوید» بهریاست قوه قضائیه درآستانه ۹دی.

  /منتظرم

 4. همسنگر بسیجی:

  سلام

  معرفی یکی از شهدای مدافع بسیجی فتنه سبز که اسمش در هیچ لیستی نیست: شهید مهدی رضایی

  خیلی تلاش کردم برای شناساییش.

  یاعلی منتظرم. لطفا اطلاع رسانی کنید برای رسوایی بیشتر جنبش لجن و همچنین بیان مظلومیت این شهدا و معرفی آنها

 5. مصطفی نمازیان:

  بنام خدا. با مطلبی تحت عنوان” لاریجانی؛ نه چپ نه راست. لاریجانی؛ به چپ چپ به راست راست” بروزم. منتظر بازدید و نظردهی شما. یا علی

 6. رستاخیز جان:

  || کوتاه درباره‌ی فیلم «سرآغاز»

  “آمریکا حقیقی‌ترین ذهنیتی است که انسان می‌تواند داشته باشد.”
  این تمام پیامی است که فیلم «سرآغاز» منتقل می‌کند. فیلمی پیچیده، اغواگر و سرشار از نماد. فیلمی که به نظر من اگر چه اساساً برای مخاطب غیرآمریکایی ساخته شده اما پیام ظریفی هم برای مخاطب آمریکایی‌اش دارد که “قدر بهشتی را که در آن هستی بدان! در بیرون آمریکا واقعیتی وجود ندارد”…

 7. مصطفی نمازیان:

  بنام خدا. با مطلبی تحت عنوان” تهمت میزنم پس هستم” به روزم. منتظر بازدید و نظردهی شما. پاسخی به ساده لوحان حزب اللهی نما. یا علی

 8. قطره ای از دریا:

  کاوه اشتهاردی یک روزنامه نگار متعهد است

  لحظه ایی تأمل هم کفایت می کند ،
  واقعاً جرم کاوه اشتهاردی ” نشر اکاذیب ” است ؟!

  واقعاً اینهمه خیانت و سوء استفاده از کشورمان و ایجاد باندهای قدرت و ثروت
  و ایجاد تبعیض و حس بدبینی در مردم ” نشر اکاذیب ” است ؟!

 9. مهدی:

  سلام

  • محمدصالح مفتاح:

   سلام حاج مهدی!
   سراغ از ما نمیگیری؟

 10. یک دانشجو:

  سلام علیکم
  شاید جای این مطلب اینجا نباشه اما چون میدونم در دنیای مجازی فعالیت خوب و گسترده ای دارید و یک مسئله ای رو لازم دیدم بیان کنم
  در این دنیای اینتر نتی شاید گذرتان به چت رو(خانه های فساد) ی یاهو هم افتاده باشد
  واقعا این سوال برای من مطرحه که وقتی من دانشجو شمای فعال فرهنگی.سیاسی یا هر چیز دیگه از این مسئله در این حد آگاهی داریم چطور مسئولان عزیز فرهنگی و امنیتی و … نسبت به این مسئله گستره وجود فحشائ و فساد بی تفاوت یا غافلند؟
  ترا به خدا اگر شما دستتان به کسی میرسد مطرح کنید این ها رو واقعا چرا این لانه های فساد به طور کلی بسته نمیشوند؟
  من یک سری تحقیقات میدانی روی افراد حاظر در این روم ها کردم که متاسفانه باید بگم اونها بعد مرحله توهم اعمال شنیعی که به اون میپردازند کاملا عملی هم به این مسایل میپردازند.
  به نظرتان راه کار و دلیلش چیست که این رومها فیلتر یا تعطیل نمیشوند؟
  آیا دلیلش امکانات یاهو است یا بی تفاوتی خودمان؟
  اصلا امکان انجام آن را داریم؟

 11. مـــــطالبه:

  سلام همسنگر
  وبلاگ خوبی دارید.
  شما لینک شدید اگه دوست دارید ما را با نامه “مــــــطالبه” لینک کنید.
  خدا قوت
  یا علی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*