نگهبانان قانون اساسی ِ سبز

دوشنبه 24 ژانویه 2011

شورای نگهبان

شورای نگهبان

سایت کلمه در تحلیلی به شدت عمیق به قلم دو بانوی سبز آمنه کشاورز و مهستی شیرازی، بررسی کرده است که:

«گویا «تعمدی» در کار است که عنوانِ کامل شورای نگهبان، چندان در صدا و سیما و تریبون‌های رسمی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. دورنیست که فراموش شود – و انکار کنند! – که عنوان کاملِ این نهادِ قانونی، «شورای نگهبان قانون اساسی» است.
اگرچه در قانون اساسی، «ممانعت» از تصویب قوانین خلاف شرع هم جزو وظایف شورای نگهبان است ولی همهٔ این وظایف ذیل قانون و در دل قانون دیده شده است. لذا می‌گوییم «شورای نگهبان قانون اساسی» و نمی‌گوییم «شورای نگهبان قانون اساسی و شرع». همین نشان می‌دهد که شرع و مشروعیت حکومت هم در بطنِ قانون اساسی گنجانده شده و هر «شخص یا نهادی» که این قانون را نقض کند، مشروعیت، بل مشروعیت دینی هم ندارد، حتی اگر این نهاد، خود شورای نگهبان باشد!»

این هم شبیه همان مجلس خبرگان قانون اساسی است که یک غلط مصطلح است که متاسفانه بی‌سوادها بهش دامن می زنند. اصل نود و یکم قانون اساسی می گوید:

«به منظور پاسداری از احکام اسلام و قانون اساسی از نظر عدم مغایرت مصوبات، مجلس شورای اسلامی با آنها، شورایی به نام شورای نگهبان با ترکیب زیر تشکیل می‌شود….»

چنانچه می دانید شورای نگهبان دو وظیفه دارد: یکی پاسداری از شرع است و دیگری نگهبانی از قانون اساسی. و تنها یک وظیفه ندارد.

تنها جایی که در قانون اساسی می توان از آن استناد به این نام کرد، اصل ۱۲۱ سابق قانون اساسی است که می‌گوید:

«رییس جمهور در مجلس شورای ملی در جلسه‏ای که با حضور رییس دیوان عالی کشور و اعضای شورای نگهبان قانون اساسی تشکیل می‌شود به ترتیب زیر سوگند یاد می‌کند و سوگندنامه را امضاء می‏نماید…»

که این اصل پس از اصلاح نام مجلس شورای اسلامی جایگزین «مجلس شورای ملی» شد و نام شورای نگهبان به جای «شورای نگهبان قانون اساسی» قرار گرفت!

پی‌نوشت:
یکی از دوستان می گفت که چرا ملانقطه‌ای هستی. من گفتم والا ملانقطه ای زمانی صدق می کند که کسی به اشتباه این را نوشته باشد و یک یا چند بار این عنوان را تکرار کند. نه اینکه مبنای تحلیل این باشد!


۸ دیدگاه

 1. محمدجواد مهدوی:

  بسم الله
  سلام
  نکته به جایی بود
  اینا اگه سواد داشتن که سبز نمی شدن
  ———————-
  راستی می گم برنامه خوبی بود
  دستتون درد نکنه
  http://www.iransima.ir/FilmDescription.jsp?IDCode=323528&pCode=36&pType=2011-01-14&place=calendar
  یا حق

 2. mj:

  تست برای اینکه معلوم شه کامنتا مستقیما منتشر میشن یا نه

 3. حامد:

  نمار جمعه این هفته را هماهنگی

 4. رامیم:

  درود
  من به قولی که ندادم عمل کردم!
  حالا نوبت شماست که به عهدی که بستیم عمل کنی!…

  • محمدصالح مفتاح:

   سلام؛
   ببخشید این یعنی چی؟
   شما چه قولی ندادید؟
   چه چیزی عمل کردید؟
   من چه عهدی بستم؟
   من باید چی کار کنم؟
   ببخشید شما؟

 5. sabz:

  الان در نظام فعلی ( متعصبین بخوانند نظام مقدس جمهوری اسلامی) بیشترافراد مردم؛ مخصوصن جوانان از اسلام ؛ خداوند سبحان ؛ پیامبر و دین متنفر و بری شده اند. با متعصبین با هیچ منطق و کلامی نمی توان صحبت کرد در نظامهای دیکتاتوری بیماری اختلال شخصیت ؛ افراد متعصب و وابسته را پرخاشگر ؛ تمامیت طلب ؛ دارای حق تمام( مطلق) ؛ دانش تمام( مطلق) میکند.
  آیت الله خمینی می‌گوید : ” هر فردی از افراد ملت حق دارد مستقیماً در برابر سایرین ، زمامدار مسلمین را استیضاح کند و او باید جواب قانع کننده دهد و در غیر این صورت اگر برخلاف وظایف اسلامی خود عمل کرده باشد ، خود به خود از مقام زمامداری معزول است . ” ( آیت الله خمینی، صحیفه نور، جلد ۴، ص ۱٩۰ ). ندا ؛ سهراب ؛….کهریزک ؛ اوین بست نیست؟ خامنه‌ای باید برود.

 6. دینا:

  با سلام
  آژانس خبری روز( دینا) با رویکردی جدید در عرصه سیاسی، فرهنگی، اجتماعی وارد عرصه فضای رسانه های مجازی شده است. منتظر انتقادات و پیشنهادات سازنده شما هستیم. مطالب جالب و خواندنی خود را جهت درج در اختیار ما قرار دهید. در صورت علاقمندی به همکاری حتما اطلاع دهید. موفقیت ما در گروه همکاری و حمایت شماست. به امید فردایی بهتر
  در صورت امکان لینک کنید.dayna.ir

  • محمدصالح مفتاح:

   به آقای مشایی هم سلام برسونید

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*