ما

یکشنبه 23 مه 2010

righ_graدرد تازه ای نیست. نخبگان ایرانی هیچ گاه نظر خود را با ضمیر متکلم مفرد نکرده اند و هیچ گاه از خواست خود نگفته اند. آنها همیشه نماینده همه هستند. خواه این نمایندگی با خواست مردم باشد و خواه نباشد.

احسان نراقی نویسنده کتاب «جامعه شناسی خودمان» در گفتگو با شماره اخیر نشریه آئین، این درد را فریاد زده بود که آنچه در مشروطه هم بر سر جامعه ایرانی آمد این بود که خواست خود را و مجموعه خود را مردم دانستند، در حالی که آحاد مردم این طرز فکر را قبول نداشتند.

درد حالا هم همین است. عده ای آمده اند و می گویند که یا باید میرحسین انتخاب می شد و یا اینکه تقلب شده است، چرا که مردم به میرحسین رای داده اند. حالا این مردم کجا هستند، ما که نمی دانیم. البته این گونه هم نیست که این ها بدون دلیل حرفی بزنند که از روشنفکران این امر بعید که ابعد است!

سخنان حکیمانه پرفسور زهرا رهنورد به عنوان روشنفکرترین زن روشنفکر ایران و سومین متفکر جهان هستند و شهره خاص و عام می باشند را –در خصوص تئوری داماد لرستان، فرزند آذربایجان- در نظر بیاورید. نه این که بخواهم بگویم که روشنفکران نمی توانند تحلیل کنند یا سواد ندارند، که البته شاید آن هم باشد، اما به نظر می رسد بیش از آن توهمی بر جماعت روشنفکر سایه انداخته است که نمی توانند چیز دیگری را ببینند.

این درد بدتری از جهل ساده است که فرد عامی می تواند به آن دچار شود. این جهل مرکب جماعت منورالفکر بیش از دیگران خطرناک است. حال این که این متوهم ها کی از توهم شان خارج شوند و به حالت عادی بازگردند، سئوالی است که گذر زمان پاسخش را می دهد


۹ دیدگاه

 1. رند:

  انسان‌های منور فکر که همه نورانیت فکری خود را در مخالفت بی چون چرا می‌دانند. انگار مخالفت از همان اول نوعی نورانیت بوده و حال که تمام آنچه که تاریخ و آدم هایی جا مانده در تاریخ برای بشر دوخته اند خراب شده و به باده تمسخر گرفته شده هنوز این منوریت و نورانیت تفکر سر جای خود باقی مانده و راه و روش خودش را طی می‌کند

 2. حریم منوعه:

  سلام.
  جالب بود.
  بامطلب حجاب یعنی چه به روز هستم.
  خوشحال می شوم از نظراتتون بهره مند بشم.
  التماس دعا
  یاعلی

 3. ebrat:

  با سلام
  وبلاگ عبرت با مطلب “اسلحه شناسی جنگ نرم” بروز شد…
  http://ebrat.blogsky.com/1389/02/19/post-170/
  عبرت
  منصوری

 4. پریسا:

  دمت گرم!
  چرا انقدر دیر اپ میکنید؟

 5. هابیل:

  سلام
  به بازی ِ وبلاگی ای به مناسبت چهارده خرداد دعوت تان کردم. لطف می نمایید اگر شرکت کنید و منت بر سرمان می گذارید اگر بنویسید

  http://habil.ir/weblog/1389/03/-14.html

 6. ابراهیم:

  سلام،
  می‌گم بیایید از این قضیه کم‌کم بگذریم. ماجراهایی بود که ان شاء الله ازش عبرت گرفتیم، بسیار دست‌ها رو شد و … وقتش نیست پرونده‌اش رو مختومه اعلام کنیم؟ دیگه هر چی همش بزنیم بعیده چیز باارزشی دستمون رو بگیره.
  به نظرم الان باید بیش‌تر فکر فردامون باشیم. خودمون رو آماده کنیم تا اونی نباشیم که توی فتنهٔ بعدی سقوط می‌کنه. و حواسمون باشه که دشمن بی‌کار ننشسته.

 7. مجدالدین:

  سلام
  شما نمی خوای دست از سر این مادر مرده نادان متوهم برداری؟؟

 8. مجدالدین:

  برای دیدن گیرهای بیشتر تان لینک تان کردم

 9. ساما:

  سلام
  آدینه ی عالی متعالی
  دعوتتان کرده ام به یک بازی وبلاگی و یک تلنگر جدی به نام “فراموش شدگان.
  http://1sama.wordpress.com/2010/05/27/forgotten/

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*