می‌خواهند ولایت فقیه را به سلطنت تبدیل کنند

جمعه 1 اکتبر 2010

Dastgheib

حجت الاسلام سید علی‌محمد دستغیب که اخیراً مرجع تقلید خوانده شده است، نظرات خود را درباره ولایت فقیه عرضه کرده است. وی می‌گوید: “پس از فوت مرحوم امام امّت(رحمه الله)، اعتقاد اکثر مردم و مراجع تقلید به حضرت آیت الله شیخ محمّدعلی اراکی(قدّس سرّه) تحقّق پیدا کرد و مسأله ولایت مطلقه فقیه متعهّد مسئول به این بزرگوار ارجاع شد؛ در صورتی که رهبر همان بود که خبرگان تعیین کردند.”

البته معلوم نیست منظور ایشان درباره اکثر مردم و مراجع تقلید کدام است، اما خب عجیب نیست که کسانی که اکثر مردم بعد از امام را پیرو آیت الله اراکی می‌داند و نه مقام معظم رهبری، حالا هم اکثریت مردم را سبز ببیند و بگوید که رأی اکثریت نادیده گرفته شده است!

این جمله از ایشان را با دقت بخوانید: «ولایت مطلقه فقیه متعهّد مسئول، یک امر الهی است و با آرای بشری نمی‌تواند صورت پذیرد؛» یعنی هیچ اعتباری برای نظر مردم در باب ولایت فقیه و صلاحیت و نفوذ حکمش قائل نیست!

سید علی محمد دستغیب گفته است: “حذف شرط مرجعیت از شرایط رهبری که با موافقت آیت الله خمینی انجام گرفت، به معنای جدا کردن مقام رهبری از ولایت مطلقه فقیه بوده است که مرجعیت دینی از شرایط اصلی آن است.” در حالی که حضرت امام (ره) در نامه‌ای که به مجلس خبرگان نوشته بودند، صراحتاً تأکید کرده بودند که «من از ابتدا معتقد بودم و اصرار داشتم که شرط «مرجعیت» لازم نیست. مجتهد عادل مورد تأیید خبرگان محترم سراسر کشور کفایت مى‌کند. اگر مردم به خبرگان رأى دادند تا مجتهد عادلى را براى رهبرى حکومتشان تعیین کنند، وقتى آنها هم فردى را تعیین کردند تا رهبرى را به عهده بگیرد، قهرى او مورد قبول مردم است. در این صورت او ولىّ منتخب مردم مى‌شود و حکمش نافذ است.» +

این درحالی است که مجلس خبرگان منتخبان مردم هستند و نماینده افکار مردم و منتخب آنها هستند. یکی از اهداف اصلی انقلاب اسلامی هم این بود که جلوی این دست اندازی ها و دیکتاتوری ها گرفته شود و نظر مردم هم در اداره امور ملاحظه شود.

اصلاً نادیده گرفته شدن رای مردم به رهبری آیت الله خامنه‌ای را هم که در نظر نگیریم، اما مقام مرجعیت لااقل نیاز به تعدادی مقلد دارد. لطفاً آیت الله العظمی سید علی محمد دستغیب بفرمایند که آیا مقلد دارند؟ چند تا؟ کلاً مردم چه اهمیتی دارند؟ 🙂

* * * * *

البته بازخوانی صحبت‌های جناب سیدعلی‌محمد در تاریخ سوم خرداد هفتاد و شش (فردای انتخاب آقای خاتمی به ریاست جمهوری) خالی از لطف نیست:

«معنی ندارد -هم قبل از انتخاب هم بعد از آن- و قبل از این هم معنی نداشت، که دو برادر با هم نزاع بکنند پدر همه یکی است پدر همه حضرت آیت الله خامنه ای است دو برادر که نباید با هم دعوا کنند. اگر ادعای عرفان داریم، حالا بالاخره ادعا هست. آن واقعه را که کسی نمی داند، به موقع خودش هم، سیاست دینی داریم، سیاستمان از عرفانمان جدا نیست.»

«شکر خدا همه خوب و تابع رهبری هستند، یک خط هم بیشتر نیستیم،یک خط هم بیشتر نداریم و آن خط یا حسین است یا حسین یا حسین یا حسین.»

«ما که چیزی نیستیم، اگر کسی از آقای خاتمی حمایت کرد اول به خاطر نظر مقام معظم رهبری بوده است، عمده، نظر مقام معظم رهبری است؛ همه مردم نظر و توجه به رهبر معظم دارند؛ از این به بعد هم همین طور است. آیا مردم رأی داده اند که یک نفر بیاید مقابل مقام معظم رهبری بایستد؟ هیچ وقت این طور نیست؛ اینجا (ایران) تا ایشان (رهبری) یک حرفی می زنند همه تسلیم هستند و واقعاً همه حرف ایشان را قبول می کنند.حتی احیاناً اگر خلاف سلیقه شان هم باشد. یعنی واقعاً این طور مطیع هستند بالاخره رهبر است و حرف ایشان مهم است. این نعمتی است واقعاً. … ملاک سخن، حضرت آیت الله خامنه ای – ایده الله تعالی- است. درست است که میزان رأی ملت است این را هم امام و هم مقام معظم رهبری فرموده اند. اما مردم به این کاندیدها پس از امضای آیت الله خامنه ای رأی دادند.»

«اگر به عنوان رئیس جمهور به کسی رأی می دهند مردم به دهان رهبر معظم نگاه می کنند؛به فرمان و امضای ایشان توجه دارند و نگاه می کنند؛ این یک واقعیت است. یعنی ایشان اگر فرموده بود یک فرد دیگری باشد فلانی نباشد؛ مردم همان راانجام می دادند. مردم مسلمانند و شیعه هستند؛ همه باید بدانند که هم رهبر معظم و هم مردم متدین بیدارند و مردم به خاطر احترام به ولایت رأی می دهند؛ اگر می گویند نه، پس به خاطر چه چیزی است؟ مردم مؤمن و مسلمان به این جهت به آقای خاتمی رأی دادند که ایشان اول رفتند از مقام معظم رهبری اجازه گرفتند.»


۹ دیدگاه

 1. ســـربــاز کوچـــک امــام خــامـنــه اي:

  .::: کــلیـپ ســـــرای کــربـــــلای ۵ :::.

  دانلود جدیدترین کلیپ های صوتی و تصویری با موضوعات مذهبی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و …

  حتما سر بزنید..

  «در ضمن آماده تبادل لینک با کلیه وبلاگ های انقلابی و ارزشی می باشیم»

  – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  امروز صفای دل ما خامنه ایست
  جز عشق ولا، دوای این جامعه نیست
  در ورطه دشمنان دوصد دوست کم است
  امروز دو صد دشمن و یک خامنه ایست

  – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  اللهــم الحفــظ قاعـدنــــا امــــام الخــــامنــــه ای
  اللهـم الـرزقـنــا تـوفیــق الشهـادت فـی سبیــلک

 2. روح الله امین آبادی:

  من هم به این موضوع در وبلاگم پرداخته ام . به نظر من دستغیب و سایر نظریه پردازان جنبش سبز مانند غریقی هستند که به هر گیاه خشکی چنگ می زنند ، اینان چون یک عمر از التزام به ولایت فقیه دم زده بودند و در زمان امام خمینی راست های سنتی را به اتهام مخالفت با ولایت فقیه ! طردشان کرده بودند امروز در یک وضعیت بدی به سر می برند و به این توجیهات دست می زنند !

 3. حوری:

  اللهــم الحفــظ قاعـدنــــا امــــام الخــــامنــــه ای
  اللهـم الـرزقـنــا تـوفیــق الشهـادت فـی سبیــلک

 4. سردبیر سایت گرداب:

  به نام خدا

  مدیر محترم وبلاگ آذرباد
  نظر به فعالیت ارزشمند حضرتعالی در فضای مجازی، آدرس وبلاگ شما در بخش پیوندهای سایت گرداب قرار گرفت.

  مؤید باشید
  سردبیر سایت گرداب

 5. امین:

  با سلام و درود
  ممنون که منو از یاد نبرده لایق دانسته و به وبم سرزدید. نخیر مگه میشه به ین زودی شما را از یاد ببرم اتفاقا همین امروز دنبال مطلبی بودم که اتفاقی فتوای آقا را در یکی از وبلاگهای اهل سنت دیدم و ضمن خوشحالی از این امر فورا به یاد شما افتادم و تعریفتا ن را دادم.
  بهرحال امیدوارم که افراد جاهل و نادان فتوای رهبر معظم را آویزه گوش کرده از تعصبات خشک و بی دلیل دست بدارند .
  ما را از یاد نبرید
  منتظر حضورتان هستم
  یا حق

 6. reza:

  سلام برادر
  من با کلیت نوشته ات کاری ندارم.
  ولی همون اولش که نوشتی جدیدا مرجع تقلید خوانده شده را از کجات در آوردی؟
  برادر من اگر دین نداری آزاده باش. شما به چه جراتی و با چه معلومات دینی مرجعیت را از آیت الله دستغیب سلب میکنی و او را به حجه الاسلام تنزل میدی؟
  مرجعیت شیعه هیچ گاه در طول تاریخ حکومتی نبوده و نخواهد بود. ایشان بسیاری مقلدان دارند و آن وقت شما به خاطر دو قرآن پول حرام به ایشان تهمت میبندید و تخریب میکنید؟
  قبلا که منصب و مسولیتی نداشتی آزاده بودی. ظاهرا مثل مهرداد بذرپاش بدجوری طعم قدرت زیر زبانت مزه کرده….

  • محمدصالح مفتاح:

   سلام علیکم؛

   مرجعیت در شیعه هرچند حکومتی نبوده است، اما خالی از قاعده و بر مبنای خواست فرد هم نبوده است. بالاخره من در شیراز هستم و این قدر در مورد ایشان اطلاع دارم که بدانم داستان مرجعیت ایشان از کجا آغاز شده است. مقلدان بسیار را هم نمی دانم از کجا فهمیده اید؛ اما خدا وکیلی تا قبل از این احوالات و تندروی ها چه کسی از سید علی محمد دستغیب در میان مراجع نام می برد؟؟

   حالا یک سئوال از شما! گفته‌ای که طعم قدرت و منصب زیر زبانم مزه کرده است؛ خدا وکیلی خجالت نمی کشی از این دروغی که نوشته ای؟ من کدام منصب را دارم؟

 7. مطهری (راحيل):

  سلام علیکم

  آدرس وبلاگ جدید‌م است؛ وادی

  موفق باشید

 8. مجید موحد:

  این آقای دستغیب تو شیراز دیگه مقلد داره. این طوری نیست که کسی ایشون رو آدم حساب نکنه.
  تناقض گویی ایشون رو هم به جا اشاره کردید

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*