ماست سیاه نیست حتی اگر رهبری بگوید

سه‌شنبه 8 نوامبر 2011
ولایت فقیه

متاسفانه جامعه ما دچار قبض و بسط همیشگی است. گاه افراط را به اعلی درجه می بینیم و گاه در اسفل درکات تفریط خودنمایی میکند. از جمله این مصادیق ربط امام و امت است که برای تبیین صحیح و منطقی از آن بسیار خطا کرده ایم. خیلی ها تصور میکنند که بیان نکردن نظریت و اندیشه های خودشان و فهم شان از مسائل و ارجاع همه چیز به رهبری یعنی ولایت مداری.

بعضی خیال میکنند حرف نزدن درباره موضوعاتی که رهبری درباره آنها اظهار نظر کرده است، اوج ولایت پذیری است. بعضی هم که دست بقیه را از پشت بسته اند و از رهبری جلو افتاده اند که حتی اگر رهبری هم بگوید انتقاد کنید و حرف بزنید، باز هم حق نقد برای دیگران ایجاد نمی شود.

ماست سیاه است/نیست

چند وقت پیش یکی از چهره‌های سیاسی گفته بود اگر مقام معظم رهبری بگوید ماست سیاه است، ما هم می‌گوئیم ماست سیاه است. جای دیگر هم کسی گفته بود اگر مقام معظم رهبری بگوید زنت بر تو حرام است، زنم بر من حرام می‌شود و بی‌درنگ او را رها می‌کنم. جمله اخیر را فردی برای رهبری نقل کرده بود. آقا هم جواب داده بود آن بنده خدا می‌داند که بنده آنقدر عقل دارم که چنین حرفی نزنم. ایشان هم اگر احتمال می‌داد من چنین حرفی بزنم به راحتی این جمله را نمی‌گفت. (نقل به مضمون)

ولی فقیه معصوم است/نیست

چندوقت پیش یکی از علما ادعا کرده بود ولی فقیه معصوم است. و این امر را مستند به توقیع حضرت صاحب الزمان به شیخ مفید کرده بود که فتوای مراجع در زمان غیبت را حضرت صاحب الزمان اصلاح میکنند. و ادله ای بر آن هم ذکر کرده بود که امام زمان اجازی نمیدهد که فتوایی خلاف مصلحت امت اسلام صادر شود و اگر چنین شود آن را اصلاح میکند. (نقد این سخن اینجاست)

این سؤال که ما چه بکنیم یا این سؤال که اگر نتیجه‏ى تحقیقات ما با نظر رهبرى مخالف درآمد، چه کار کنیم؟ اینها به نظر من سؤالات خیلى اصولى و منطقى نیست. شما مأمور به پژوهشید، شما مأمورید به این‏که فکر و کار کنید، نتیجه به دست آورید و آن نتیجه‏ى شما را رهبرى و غیررهبرى به عنوان دستاوردهاى علمى بگیرند و براساس آن، براى کشور برنامه‏ریزى کنند. تحقیق علمى، شأن و خصوصیتش، آزادى است؛ منتها عقلایى؛ بى‏انضباط نباشد. (دیدار با دانشجویان دانشگاه امام صادق علیه السلام)

ذکر چند نکته لازم است:

یک. ولایت فقیه شان حکومتی است. بر اساس نظر اسلام، که مبنای عقلی هم دارد، عالم ترین، با تقواترین و با کفایت ترین را در راس حکومت قبول داریم و تنها او مشروعیت دارد. و این ربطی به عصمت از گناه و خطا و هزاران شأن دینی و غیردینی ندارد.

دو. حتی اگر ولی فقیه مصون از گناه و اشتباه نباشد، باز تغییری در وجوب اطاعت از اوامر وی ایجاد نمی شود. البته تا زمانی که شأن فقاهت، عدالت و کفایت وی پابرجا باشد. بد نیست صحیفه را هم بخوانید که امام خمینی (ره) چند بار اقرار به خطا و اشتباه کرده اند. (مثلاً جلد پانزده  صفحه بیست و هشت / یا جلد نه صفحه دویست و هشتاد و دو)

سه. دفاع غیرمنطقی بهترین راه برای خراب کردن یک مفهوم متعالی است. پس اگر واقعاً ولایت فقیه را قبول دارید و خود را تابع ولی فقیه می دانید، در دفاع منطقی و دقیق از ولایت فقیه بکوشید و از قرائت های ناصواب بپرهیزید.

چهار. خدا را باید صدها بار شکر کرد از بابت نعمت ولایت؛ که اگر ایشان نبودند، معلوم نبود شیعیان و مسلمین امروز در حضیض ذلت دست و پا می‌زدند. خدا را شکر که مومنین را عزت می‌دهد و کفار را به خاک مذلت می‌کشد.

پی‌نوشت:

بازنشر این مطلب در سایت های دروغ گو مثل دیگربان حرام است. مرگ بر رصدگر. مرگ بر منافقین و کفار!


۳۲ دیدگاه

 1. صفایی‌نژاد:

  ممنون از نوشته منطقی و روشنگرتان

 2. علی45:

  اگر سخن شما درست است چرا از باز نشرش میترسید . دیگربان بر خلاف سایر سایتها عینا مطالب وبلاگها را با لینک مربوطه منعکس میکند . این چه جای تحریم دارد؟

  • mahdi:

   با سلام
   درسته که این حرف صحیح است منتهی بیان این مطلب در هرجایی صحیح نیست
   مثلا همینجا که طرف در مطالب پایین موضوع رو همونجوری که خواسته برداشته و هزارتا مزخرف گفته و جو سازی کرده و همش مغالطه کردن دوستانی که پایین نظر دادن اصلا دنبال استدلال نبودن

 3. ایرانی:

  کشتن ۵۰۰۰ ادم در عرض چند روز گناه است یا نه ؟؟ هست؟؟
  کشتن ان همه ادم در سال ۶۷ (حتی اگر مجرم بودند )خونش به گردن کیست ؟؟؟
  ایا همراهی شماها تکلیف ان خونها را به گردن شماها نمی اندازد؟؟ شماها را همدست نمیکند؟؟
  ایا به اخرت کلا اعتقاد دارید ؟؟؟/من شک دارم ….
  قذافی هم تا روز اخر میگفت بر حق است … ایا بود؟؟/

  • سعید سعادت:

   البته نه آدم‌های معمولی، بلکه قاتلین و خون‌آشام‌ها

 4. حسن:

  دوست عزیز شما اگر واقعا انتقاد خود رو درست میکنی چرا به دیگران فحش میدی.
  من از سایت دیگربان به وبلاگ شما لینک شدم. دیگربان و خوانندگان اون از جمله من منافق و ضد دین و کفار! قبول.
  ولی شمایی که پیرو ائمه معصومین (ص) هستید. ببینید سیره این عزیزان درباره با چنین مسائلی چطور بوده؟ اگر امیرالمومنین(ع) جایی انتقاد میکرد آیا به کسی که ممکنه اون انتقاد رو باز نشر کنه، فحاشی و بدگویی میکرد؟
  چقدر با رفتارتون دل ائمه رو خون کردید و مردم رو دین گریز کردید. این مرام و سنت دینداران و پیروان واقعی نیست.
  شمایی که چشم امید به بهشت دارید بهتره درست گام بردارید که به مقصد برسید ولی این روند شما این بیت رو تداعی میکنه که:
  ترسم نرسی به کعبه ای اعرابی
  کاین ره که تو میروی به ترکستان است

  • محمدصالح مفتاح:

   سلام.

   {… و اذا خاطبهم الجاهلون قالوا سلاماً …}

   • حامد:

    چه اعتماد بنفسی :)))
    چجوری خودتون رو صالح و دیگرون را جاهل می دونید؟ شما مگه معصومید که به خودتون اجازه ی قضاوت و فحاشی می دید؟ حتی معصومین هم فحاشی نمی کردن.
    البته خوب مشخصه که فحاشی و جاهل خطاب کردن منتقد فقط کار انسان های ضعیف و خطاکاره.
    خوبه که در رکاب شما نیستیم.

    • محمدصالح مفتاح:

     بنده اسمم صالح است و نه مرامم. ادعایی در این باره ندارم.

     جاهل صفت است و نه توهین. کسی که جهل دارد، جاهل است. این توهین نیست، توصیف است.

  • من:

   @حسن جان
   آخه علاوه بر انتشار قسمتهایی از متن محمدصالح باید دیده باشید که الان تحلیل خودش را هم که دقیقن نقطه مقابل دیدگاه نویسنده ی اصلی این مطلب است، داره به مخاطب القا میکنه. چند پاراگراف آخر مطلب در دیگربان را دوباره بخونید لطفا 🙂

   • حسن:

    ببین دوست عزیز دیگربان لینک مطلب رو میزاره کسی که اهل فکر باشه یه نگاهی هم به لینک میندازه. اما این دوست عزیزمون میگه دیگربان تا حالا مطالب بچه حزب الهی رو کامل انتشار نداده مگه رسانه های مقابل اینکار رو کردن مصادیق زیادی از رفتار طرف مقابل هست که اخبار رو بریده و کانالیزه منعکس میکنه من نمیگم دیگربان اینکارو نمیکنه دیگربان اینکارو میکنه ولی آیا طرف مقابل لینک مطلب رو هم میزاره؟!
    این روش ابداع برادارن ارزشی بوده و پیشگام این روش برادران ارزشی در کیهان هستند که گودرز و شقایق رو بهم ربط میدن. طرف مقابل هم اگه اینکارو میکنه خرده نگیرید.
    اما درباره جوابی که به بنده دادند من صبرم زیاده منتظرم فردا در پیشگاه خدا ببینم واقعا من مصداق چیزی هستم که خطاب کرده و این آقای فتاح هم چیزی که ادعا میکنه رو داره.
    بنده نه مسلمانم و نه ادعای مسلمانی دارم ولی با این عقل کوچکی که دارم میفهمم که مرام و سنت اولیای دین این نیست که امروز توسط افرادی که خودشون رو پیرو میدونن بیان میشه.
    به قول مرحوم بهشتی فردای قیامت بهشت رو به بها میدن نه به بهانه. فردا عمل رو نگاه میکنند نه ادعا رو.
    امیدوارم خدا درهای رحمت و هدایتش رو بر روی من کمترین نبنده و ایضا توصیه ای به آقای فتاح دارم که خودش رو پیرو راستین ائمه هدی میدونه که به اخلاق و رفتار و مرام اونها رجوع کنه. یقینا یکساعت فکر در احوال خود و جامعه بهتر از هفتاد سال عبادت چشم و گوش بسته است.
    این حکایتم خالی از لطف نیست که می گویند:
    گبری را گفتند مسلمان شو .جواب داد : اگر مسلمانی این است که بایزید می کند من طاقت آن را ندارم و نتوانم کرد . اگر این است که شما می کنید اصلا به ( دین ) احتیاج ندارم ….

 5. صفایی‌نژاد:

  دیگربان:
  محمدصالح مفتاح در پایان یادداشت انتقادی خود افزوده که بازنشر آن را در سایت «دروغگوی دیگربان» حرام می‌داند.
  http://www.digarban.com/node/2927

  :))

  • محمدصالح مفتاح:

   پس چی فکر کردی؟ اونها البته عوضی تر از این هستند که حقوق مولف رو در نظر بیاورند….

 6. جانباز از اصفهان:

  با سلام بر شما و دوستان انقلابی

  با مطلب مهم و قابل تأمل:

  “آفرین بر بصیرت وبلاگ داران مدافع احمد ی نژاد”

  و نیز با مطلب اضطرای در مورد “شروع فیلتر نمودن فضاهای سایبری مدافع احمد ی نژاد”

  به روز می باشم. مطالب مهم می باشند حتما” مطالعه بفرمایید.

  • محمدصالح مفتاح:

   شب خوش برادر!

   ما را با جریان احمدی نژادیسم کاری نیست.

 7. ماست سیاه:

  برادر گرامی

  گزاره شما یک شرط دارد و آن این است که ماست مال خودی است یا غیرخودی.
  یعنی اینکه جناب ماکیاول گفته است هدف وسیله را توجیه می کند.

 8. علی:

  با تشکر از سایت خوبتون 😀

  • محمدصالح مفتاح:

   با تشکر از شما!
   علی برو خوب شو :))

 9. راد:

  فقط یک سوال.
  اینکه گردانندگان سایت دیگربان می گردن بین سایتها و وبلاگهای مخالفانش و
  از مطالبشون علیه خودشون استفاده می کنن چه ربطی به دروغگویی داره؟
  در بدترین حالت این روش غیر اخلاقی و ناجوانمردانه است اگر اینطوره پس عملکرد امثال کیهان ، جوان ، جام نیوز و… پس چیه؟
  حداقل دیگربان اونقدر وجدان داره که لینک کل مطلب رو هم بده تا مخاطبش بره کل مطلب رو بخونه و قضاوت کنه ولی سایتهای موسوم به ارزشی واصولگرا چی؟

  شاید فکر می کنید چون بر خلاف رضایت صاحبان مطالب اونها رو تو سایتش بازتاب میده دروغگواه!اینم شد حرف؟
  مثلا اگه کسانی که برای بالاترین مطلب می فرستن یا تو سایتهای مخالف مطلب می نویسن بگن ما راضی نیستیم امثال کیهان و… مطالبمون رو بازتاب بدن، گردانندگان مثلا ارزشی این روزنامه ها و سایتها هم میگن چشم؟!

  اینکه نسبت به گردانندگان سایت دیگربان (که فکر کنم توسط ملی مذهبی ها اداره میشه) خیلی بغض دارید قابل درکه ولی کار و کردارتون اصلا قابل درک نیست!

  • محمدصالح مفتاح:

   سلام؛
   یک: دیگربان به شدت گزینشی و تحریف شده مطالب را منتشر میکند و با افزودن چند جمله به آخر مطلب و ربط دادن گودرز و شقایق مصداق بارز دروغ گویی و تحریف است.
   دو: کجای دیده اید که دیگربان مطالب حزب اللهی ها را به طور کامل منتشر کرده است؟
   سه: ما به هر دروغگویی بغض داریم. این هم توی همون گروه هاست.

   • راد:

    دیگربان اگر بنا بر سیاستهای خودش ، خبر یا مطلبی رو گزینش میکنه و تهش میخواد آسمون و ریسمون رو بهم ببافه ، حداقل بلا استثنا لینک اصل مصاحبه یا مقاله رو هم میذاره.
    اگر این طور اطلاع رسانی سایت دیگربان مصداق بارز دروغگویی وتحریفه ، روی عملکرد رسانه های تحت نظر رهبری مثل صدا و سیما ، کیهان ، جوان و… چه اسمی میشه گذاشت؟!
    شما هم معترفتید که این رسانه ها هم مصداق دروغ و تحریف ان؟ قبول.
    ولی قطعا اوضاعشون خرابتر از دیگربانه چون اگر من که مخاطب همه این رسانه هام ، بخوام اصل مطلب رو هم ببینم و خودم تحلیل و قضاوت کنم، دیگربان چنین امکانی به من میده ولی رسانه های ترسوی حاکمیتی نه!

 10. سودابه:

  آقای مفتاح!
  خجالت نمیکشید؟
  شرم نمیکنید؟
  حیا ندارید؟
  تو اصلا “حقوق مولف” میفهمی چیست؟
  حرف مفت میزنید و عربده میکشید و نفس کش میطلبید بعد اگر کسی امد عین کلام شما را نقل کرد او را لعنت میکنید و بر او مرگ می فرستید؟
  خدایا من در عجبم در کله این افراد بجای مغز چی ریختی؟
  بخدا سنگ پای قزوین پیش شما حزب اللهی ها رو سفیده!
  چقدر وقیح و پر رو و طلبکار هستید؟
  اقای “مفتاح”! اگر خودت هم میدانی سخنان و افاضاتت چنان متعفن و بی ارزش و مزخرف است که نقل عین ان عبارات مایه سرافکندگی و دردسر برای خودت و اعوان و انصار ولایت کذایی میشود راهش اینست که دهانت را ببندی!
  تو و همفکرانت این ارزو را به گور میبرید که ناظران و منتقدان و بعبارت اخری افکار عمومی بر افاضات صد من یک غاز جنابعالی و رهبر فرهیخته محترمه مکرمه معظمه ذی بصیرت(!) چشم ببندد و شما را به نقد نکشد!
  عصر دایناسور ها بپایان رسیده و نسل ان موجودات عظیم الجثه کوچک مغز گذشته است! حتی اگر با دوپینگ دلارهای نفتی و بزور و ضرب سرکوب و سانشور و تکفیر چند سالی بیشتر خود را سر پا نگهدارند!
  اقای مفتاح!
  به پایان سلام کن و سرنوشت محتوم را در اغوش بگیر!

  • محمدصالح مفتاح:

   سلام؛
   {… و اذا خاطبهم الجاهلون قالوا سلاماً …}

 11. ارغوان:

  مقاله تان را پسندیدم اما در آخرین جمله، متاسفانه خودتان گرفتار اغراق نابخردانه ای در معرفی سایت دیگربان شده اید. من از طریق سایت “دیگربان” که مطلب شما را منعکس کرده بود، به سایت شما آمدم و موفق به خواندن کل مطلب شدم. درحالیکه از خط و خطوط اصلی دیگربان هم باخبرم. پس حتماً لعن شما به این سایت، شامل حال من هم می شود دیگر؟!

 12. علی:

  آقای محترم.
  یا شما تو این مملکت نیستین با من نمی دونم اخبار رو نمی خونید.
  .
  نوشتین ولی فقیه این حرف رو نمی زند.

  ۱٫ آقای ولی فقیه پول باباش بود که اومد میگه کشش ندین. بعد هم همه خوشحال و خندان می چرند و مردم از گشنگی میمیرند.
  .
  ۲٫ مگه آقای ولی فقیه در دیدار با پوتین نگفت ایران روسیه رو برادر خودش می دونه و ما ÷یوند تاریخی داریم؟
  ۱٫ میزاشت یچه هامون که زیر تانکهای تی ۶۰ و ۷۲ له شدن خونشون خشک شه.
  ۲٫ میزاشت جای گوله های تانکهای روسی از رو دیوار خرمشهر ÷اک شه.
  ۳٫ میزاشت موشکای اسکاد و میگاش یادمون بره
  بعد این حرفو می زذ.

  پس میبینی ماست سیاهه

 13. روح الله:

  سلام
  مطلب خوبی بود
  خداقوت

  میخواستم ببینم قضیه ماست سیاهه رو کی گفته؛ تو گوگل سرچ کردم؛ بطور اتفاقی به این نوشته هم برخوردم
  http://www.pavaraqi.mihanblog.com/post/tag/ولایت%۲۰مطلقه%۲۰فقیه

 14. سپهری:

  سلام

  بارها دیده ام که منتقدین در اولین برخورد مدعی میشوند که امام علی در برخورد با دشمنانشان چگونه بوده اند اولا اینکه شما ها وقتی خطابتان به متتقدین میگید امام علی شما یعنی اعتقادی به اما علی نداریدامام علی (ع)بالافاصله بعد از به حکومت رسیدن، افرادی چون طلحه و زبیر رو از حکومت برکنار کردچون طمع فرمانروایی داشتن دقیقا خوارج هم بعد از اینهمه ملاطفت علی گفتند علی کافر شده البته معتقدم که تمامی دوران ها خوارج دارند چرا که تاریخ تکرار میشه زمان علی هم گروه مخالف و موافق بوده حالا بستگی داره به دید افراد تا چه تعریفی از خودی و غیرخودی داشته باشن قران هم در این زمینه صراحت داره ای اهل ایمان، از غیر هم دینان خود دوست صمیمی هم راز نگیرید; چه آن که آن ها از هرگونه شر و فسادی درباره شما ذره ای کوتاهی نمی کنند، آن ها دوست دارند شما در رنج باشید، (نشانه های) دشمنی از دهان آن ها آشکار است و آنچه در دل پنهان دارند از آن هم مهم تر است. ما آیات (و راه های پیش گیری از شر آن ها) را برای شما بیان کرده ایم، اگر اندیشه کنید. شما آن ها را دوست دارید، اما آن ها شما را دوست ندارند، در حالی که شما به همه کتاب های آسمانی ایمان دارید (اما آن ها به کتاب آسمانی شما ایمان ندارند) و هنگامی که شما را ملاقات می کنند (به دروغ) می گویند: ایمان آورده ایم، اما هنگامی که تنها می شوند، از شدت خشم بر شما، سرانگشتان خود را به دندان می گزند. بگو: بمیرید با همین خشمی که دارید. خدا از (اسرار) درون سینه ها آگاه است. آل عمران: ۱۱۸ و ۱۱۹ دشمن دشمنه دوست نیست امام علی تو نامه ای که خطاب به مالک نوشتن فرمودن هرگز نباید افراد نیکوکار و بدکار در نظرت مساوی باشن; چون این کار سبب می شه که افراد نیکوکار در نیکی هشون بی رغبت بشن و بدکاران در عمل بدشان تشویق بشن ; هر کدام از این ها را مطابق کارشون پاداش بده.گفتن مرگ بر دشمن و حرام بودن باازنشر این مطلب که از حقوق اولیه ی نویسنده و جزو حقوق معنوی نویسنده هست کجافحاشی است؟بابا دوست نداره طرف از مطلبش برداشتهای سو بشه ایهاالناس… راستی حواسم نبود که با گفتن این جمله الان مارا در جرگه ی عربده کشان قرار میدهید فرهنگ و ادب افراد منتتقد اگر مثل سودابه بشود که کسی نقدش نمیکند فکر کنم خوب باشد نه؟راستی باز هم فراموش کردم الان فحاش و ننگین خطابم میکنیداصلا گوش ما دهان شما بشود چطور است میپسندید؟
  اینده از ان حزب الله است…

 15. سپهری:

  اقا علی از این میزاشت ها زیاده حاضرم جملاتی بنویسم که به جای یک میزاشت صدها میزاشت در یک سطر داشته باشه ،شما اگر میتونی خداقوت آستین بزن بالا و توپ رو ننداز تو میدون ولی فقیه اگر شما و امثال شما به ولایت فقیه اعتقاد دارید قطعا به خمینی هم اعتقاد د ارید اون بچه هایی هم که شما ازشون مایه گذاشتید (شهیدان)به فرماندهی امام خمینی وارد عرصه شدن فی الحال هم جانشین ایشون ولی فقیه هست پس اعتقاد داشتن به خون شهدا ملازمه داره به اعتقاد داشتن به ولی فقیه .ولی فقیه معصوم نیست که در مقام تخطی ایشون براومدید توقع نباید داشت که حکومت اسلامی در زمان غیبت حکومتی باشه که عاری از عیب و نقصان باشه متاسفانه وقتی افراد ولایتی مطلبی از باب تنبه مینویسند عده ای فرصت رو غنیمت میدونن برای پیش کشیدن حرفایی که صرفا تکرار مکررات بوده و ارتباطی به موضوع نویسنده ندارد…

 16. سطلیات:

  با یادداشتی کهنه شده درباره مصاحبه رضا امیرخانی با نسیم بیداری بروزم
  کلیک رنجه بفرمایید

 17. بی وطن:

  http://epicbaz.com/?p=279

 18. جا مانده:

  این روزها چشم به شبکه هفت تلوزیونم . . .
  مشاعره با چفیه . . .

  منتظرم
  یا حق

 19. ع.ر.ب:

  سلام دوست عزیزم
  من این متن را نظر شخصی و البته ناپخته شما دیدم
  و لازم دانستم با جمله ای از شهید باکری شما را متذکر شوم و آن جمله این است:
  “امام حتی اگر اشتباه هم بکند از درست ما درست تر است”؛ توجه فرمودید؟
  اون نظریه ای هم که دوستتون به شما گفته بود اسمش نظریه لطف است؛ یعنی حضرت صاحب در مواردی که حکم و تصمیم صادر شده برای مسلمین ضرر داشته باشد و صدمه ای در میان باشد همانطوری که در مورد حکم شیخ مفید چنین بود، در امور مسلمین به طریق اولی، طبق فرمایش حضرت در توقیع شریفشان، اصلاح صورت میگیرد.
  این بدان معناست که اولا ولی فقیه معصوم نیست از اشتباه و خطا ولی آزاد هم نیست در اشتباه و خطا.
  و ثانیا بنابر مورد اول، حکم غلط و اشتباه از انسان غیر معصوم و البته خیرخواه بعید نیست اما طبق فرمایش حضرت این وظیفه امام عصر است که آن را اصلاح فرمایند؛ یعنی حکم اشتباه شاید صادر هم بشود اما اگر ضرر عمومی و حتی همچون حکم شیخ مفید شخصی هم داشته باشد چون تعمیم خواهد یافت، حتما اصلاح خواهد شد.
  پس:‌ “امام حتی اگر اشتباه هم بکند از درست ما درست تر است”.
  در ضمن خواهش میکنم لحن نوشته هاتون رو در پاسخ به نظرات مخالف و حتی منتقد نرم تر بفرمایید که بسیار به صلاح است.
  التماس دعا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*